Младите италианци смятат изкуствения интелект (ИИ) повече за заплаха, отколкото за средство, което да им помогне в работата. Това сочат резултатите от анкета проведена сред тях от Scuola.net, в сътрудничество с организацията с нестопанска цел Elis за следдипломно образование. 27% от студентите смятат, че ИИ застрашава кариерата им, а 8% дори вярват, че вече са загубили в състезанието и няма да могат да получат мечтаната работа.
Момчетата са по-песимистично настроени от момичетата – вероятно поради факта, че по-често избират технически специалности. Само 19% от италианските студенти не се страхуват от конкуренцията на модерните технологии.
Много респонденти не само се съмняват в собствените си перспективи за кариера, но също така са предпазливи към пазара на труда като цяло. Всеки четвърти смята, че технологиите ще изместят хората във всички сектори на икономиката, а всеки трети смята, че това ще се случи в отрасли с високо ниво на дигитализация.
Въпреки общата предпазливост, малцина се подготвят за настъпването на ерата на изкуствения интелект. Само една трета от учениците използват AI инструменти редовно или често. Един от всеки четирима респонденти никога не ги е използвал. 28% редовно следят новини за развитието на машинното обучение и посещават съответните курсове, а момчетата се интересуват повече от новите технологии от момичетата (съответно 37 и 22%). Сред тези, които знаят как да използват AI инструменти, 46% идват от заможни семейства, а 30% идват от семейства с относително ниски доходи.
По време на проучването изследователите се интересуват и от нагласите на студентите към конкуренцията от страна на мигрантите. Оказа се, че само 8% от анкетираните ги виждат като заплаха. 44% смятат, че новодошлите са в състояние да изместят местните само в онези райони, където се използва нискоквалифициран труд. А 48% са убедени, че ако опитат, може да намерят работа дори на пазар, пълен с мигранти.
Само 12% от анкетираните смятат, че притокът на чуждестранна работна ръка може да доведе до по-ниски заплати и влошаване на условията на труд. Седем от десет анкетирани смятат, че приносът на мигрантите трябва да има положително въздействие върху икономиката. А 16% смятат, че е необходимо да се привлича чужда работна ръка, особено когато става дума за дейности, с които самите италианци не желаят да се занимават. Според ръководителя на Elis, Пиетро Кума, предпазливото отношение на студентите към ИИ се обяснява с факта, че университетите по правило не учат как да се използват съвременни технологии. Затова младите италианци са много по-уплашени от цифровизацията на икономиката, отколкото от притока на мигранти.
0 Коментари
Но можете да бъдете първи да оставите коментар !