Ученици от близо 40 държави идват в България за първото издание на Международната олимпиада по изкуствен интелект IOAI (https://ioai-official.org/) създадена по инициатива на България. Най-добрите гимназисти от цял свят ще се съберат в Бургас от 9 до 15 август и ще покажат своите знания в полето на изкуствения интелект. В организацията и съставянето на задачите се включват международни учени от водещи университети, а Google е генерален спонсор.
Днес двама от основателите Елена Маринова и инж. Александър Велинов ни разказват за най-важните неща, свързани с Първата международна олимпиада по изкуствен интелект – за идеята, за организацията и за бъдещето, което градят заедно.
Как се появи идеята за Международната олимпиада по изкуствен интелект?
Елена Маринова: След масовия пробив на ChatGPT в началото на 2022ра, през лятото на 2023та бизнесът вече трескаво работеше по ИИ проекти, а в олимпийските среди се водеха разговори за включване на елементи от изкуствения интелект в състезанията, но мненията не бяха единодушни. Междувременно изкуственият интелект направи голям скок и си извоюва самостоятелна позиция наравно на сродните си дисциплини като информатика, лингвистика, математика. Така че, когато Алекс каза нещо като: „Хора, какво ще кажете да направим олимпиада по ИИ?“ се усети едно “щрак” и я направихме 🙂
Александър Велинов: Всичко започна през 2023-а, когато България беше домакин на 20-ата Международна олимпиада по лингвистика. Тогава ни дойде идеята и решихме, че е естествено продължение да основем олимпиада по изкуствен интелект тук. България е първи домакин на Международната олимпиада по информатика IOI през 1989 г., Международната олимпиада по лингвистика IOL през 2003 г. и Европейската младежка олимпиада по информатика eJOI през 2017 г. Освен това присъстваме в първите международни олимпиади по математика през 1959 г., физика – 1967 г., химия – 1968 г., биология – 1989 г. С IOAI продължаваме традицията.
Каква е целта?
А. В.: Както във всички научни международни олимпиади, искаме да дадем възможност за изява на най-добрите ученици в света в сферата на изкуствения интелект, да обменим опит с ръководителите как подхождат към подготовката им и да дадем възможност на младежите да изградят приятелства, които остават за цял живот.
Е. М.: Има и специфични морални и етични теми, свързани с изкуствения интелект. Искаме с тази олимпиада да насочим вниманието към тях и да кажем: „ИИ е тук, ще продължи да се развива, има предизвикателства и обосновани страхове и в крайна сметка искаме ние като общество да бъдем запознати и да се структурира развитието на ИИ по начин, който да носи само ползи на всички нас.“
А вашата лична мотивация?
А. В.: Имам една лична весела история. Голяма част от изкуствения интелект се базира на лингвистика и информатика, където е моята експертиза. Години наред ме питат „Алекс, какво точно е лингвистика?“ И разбирам, защото тя не се изучава в училище. Сега е много по-лесно – отговарям „Chat GPT знаеш какво е, нали? Е, това е информатика и лингвистика в едно“.
Е. М.: Моята 25-годишна кариера е в ИТ бизнеса, но винаги съм била свързана с образованието и се оказах сериен съосновател на международни състезания. Започнах с CodeIT https://codeit.bg през 2000 г., през 2017 г. с Краси Манев, Бисерка Йовчева и Алексей Христов създадохме EJOI https://ejoi.org/. Бях сигурна, че IOAI има потенциал да привлече учени и компании от цял свят, а и екипът е невероятен. Създаването на глобални инициативи, които ще останат и след нас, носи неописуемо удовлетворение. Вече нямам търпение да видя в България рекордния брой участници за първата олимпиада и как IOAI тръгва по света.
А. В.: Така е, а имам и още една важна мотивация – да покажем на света България и да си затвърдим позицията като дестинация, в която нови технологии се развиват и разработват на световно ниво.
Как се основава и организира една нова международна олимпиада?
А. В.: Всичко стана много шеметно напоследък. В началото си мислех, че ще дойдат десетина държави, надявах се да станат около петнадесет. А те са към 40 в момента. Това е вече събитие от съвсем различен мащаб – в хода на организацията се наложи да сменяме хотели, зали и какво ли още не – едно е да говориш за 70-80 човека, друго е за над 200. И то в топ сезона в Бургас.
Е.М.: Броят на участващите държави е рекорден за първа олимпиада. Предишният се държи от eJOI с 24. Отново надминаваме себе си.
Как партньорите на IOAI реагираха на поканата да се включат в нещо, което никой в света досега не е правил?
Е. М.: Основното предизвикателство беше и продължава да бъде да разкажем на колкото се може повече хора и организации по света, че правим IOAI, за което ще сме много благодарни на медиите, които ще отразяват IOAI 2024. Иначе веднъж комуникирано, никак не е трудно да запалим интерес в сфера, която лавинообразно стана водеща тема за бизнеса и обществото в последните години. С партньори, с които се познаваме отпреди, бяха нужни само няколко думи. Например домакинството на Бургас се случи така: обадих се на кмета на Бургас и му казах „Правим международна олимпиада по изкуствен интелект…“, а той просто довърши изречението ми „…в Бургас!“. Вече имаме сериозен интерес от няколко държави за домакинство на IOAI през следващите години.
Защо предложихте именно на Бургас домакинството на олимпиадата?
А. В.: Няколко са причините – първо, в Бургас имаме огромна подкрепа лично от кмета и от целия екип на общината – както финансова, така и логистична, за което използвам случая да им благодаря. Освен това Бургас и нашето Черноморие са дестинация, която определено си заслужава да се види и вярваме, че гостите ни ще заобичат България.
Разкажете за някои от другите партньори на IOAI 2024?
Е. М.: Президентът на Република България г-н Румен Радев е патрон на събитието. Сред официалните лица потвърдили подкрепата си са министър-председателят на България г-н Димитър Главчев, министърът на образованието и науката г-н Галин Цоков и областният управител на Бургас проф. Мария Нейкова. България очаква първата IOAI.
Олимпиадата се провежда с институционалната подкрепа на Министерството на образованието и науката на България и топлото гостоприемство на община Бургас в лицето на кмета г-н Димитър Николов, зам. кмета г-н Ненов и целия им екип.
От страна на бизнеса Google беше сред първите, които ни подкрепиха и станаха платинен спонсор, а Университета за изкуствен интелект Мохамед бин Зайед са не само златен спонсор, а и техни учени активно участват в създаването на задачите. Благодарим сърдечно и на сребърните и бронзови спонсори, които ни помагат да направим състезанието интересно и комфортно.
А. В.: Продължавам с организационните ни партньори, които ни помогнаха да се справим с големия интерес към IOAI и да навигираме в бързото развитие на инстументите в областта на ИИ. В най-натоварения сезон за Бургас Виваком осигуряват състезателите да разполагат с високоскоростен интернет. Българската elektrick.me и американската с немски корени neural frames ни научиха на най-новото в пресечната точка между наука и изкуство в колаборация с изкуствен интелект и създадоха заедно с научното ни жури практическата задача. Българското сдружение на олимпийските отбори по природни науки застана плътно до IOAI с всички свои ресурси.
Невероятното ни жури от цял свят създаде задачите и очаква с любопитство решенията на отборите, а училищата на Бургас ще бъдат домакини на двата състезателни дни, а доброволците от тях ще бъдат неотлъчно участниците в IOAI. И да не забравяме българската поп звезда Мария Илиева без която няма как да се случи практическият кръг.
0 Коментари
Но можете да бъдете първи да оставите коментар !